Přírodní medicína
Bylinkové čaje pro chuť a zdraví

Bylinkové čaje pro chuť a zdraví

Kdo nemá rád bylinky, nemá rád sám sebe. No vážně, jen si vzpomeňte. Když vás něco bolí, spolehlivě pomohou, a to bez vedlejších účinků. Když máte tisíc chutí na dobrý čaj, tisíc bylinek vám splní vaše přání. Co jen v sobě bylinky skrývají krásy, léčivé síly, dokonalé chuti a kolik kouzel je s nimi možné vyčarovat v kuchyni! Dnes nebudeme s bylinkami vařit, dnes s nimi budeme trávit krásné chvíle nad šálkem lahodného čaje, věnovat se prevenci, a pokud to bude nutné, tak i účinně léčit.

Hned na začátku však udělejme malou rekapitulaci. Někdo z nás se má, tomu na zahrádce či terase kouzelné bylinky rostou. Ale my ostatní jsme odkázáni na nabídku obchodů a e-shopů. Jenže který bylinkový čaj je lepší, sypaný, nebo sáčkovaný?

Obojí má své výhody a nevýhody. U čajů sypaných lépe vidíte, z čeho si nálev připravujete a můžete si je dávkovat podle svého uvážení. Porcovaný čaj přestavuje pohodlnou manipulaci při přípravě – výluh není potřeba cedit.

Na jednu věc bychom si však měli dát pozor. Bylinkové čaje musejí obsahovat minimálně
50 % bylin, aby se tak mohly označovat.  K dostání jsou jednodruhové (například mátový, lipový květ, mateřídouška) a směsné, které nesou nejrůznější pojmenování od Alpského vánku až po Močový měchýř. Ve vyhlášce č. 330/1997 Sb. se uvádí, které byliny mohou být obsaženy v čajích bez omezení a které jen v určitých množstvích.

Jak stvořit dokonalý bylinkový čaj

Většina bylinkových čajů se dělá tak, že se horkou vodou zalijí listy, semena, kořeny, květy, lístky nebo stonky různých bylinek a rostlin. Tím se živiny a aktivní složky uvolňují do vody, což vede k aromatickému a výživnému nápoji. U pokročilých nadšenců, kteří se v bylinných čajích opravdu vyžívají, může kombinace různých složek přinést ještě více přínosů pro zdraví.

Nejsložitější bylinné čaje se skládají ze 3 částí – aktivní složka, podpůrná složka a složka, která urychluje nebo umožňuje tu správnou reakci a účinek dané byliny.

 • Aktivní složka by měla být ta, která nabízí nejdůležitější zdravotní přínos, jako je podpora imunitního zdraví nebo úleva od bolesti.
 • Podpůrná složka by měla ovlivňovat orgány nebo naše tělo – být protizánětlivá nebo stimulující. Co se týká množství, tak většina odborníků naznačuje, že bychom měli smíchat 3 díly účinné složky, 2 díly podpůrné složky a 1 díl reakční složky. Tato směs vytváří to správné vyvážení pro nejlepší účinky bylin, které tak budou mít lepší zdravotní výsledky.

Možnosti využívání a zpracování bylin:

Není to jen tak, udělat si pořádný bylinkový… odvar, nálev, či zápar. Že nevíte, co se pod těmito pojmy skrývá?

 • Nálev – ten vzniká tak, že připravené bylinky polijeme vařící vodou, přikryjeme a v tomto stavu je necháme 5 – 10 minut máčet. Ale pozor, nálev se nikdy nevaří!
 • Odvar – byliny vložíme do studené vody a za stálého míchání je vaříme stanovenou dobu, poté odstavíme, a pokud bychom tuto směs chtěli pít a nikoli se v ní třeba koupat, navíc scedíme 
 • Zápar – to jsou bylinky vhozené do vařící vody, přikryté a mírně povařené po dobu cca 5 minut
 • Macerát – vzniká tak, že byliny zalijeme studenou vodou a takto je ponecháme 
 • Bylinné sirupy – čerstvé byliny vrstvíme do nádoby a jednotlivé vrstvy zasypáváme cukrem a povrch, zavíčkujeme a necháme 40 dní odležet

Nejoblíbenější bylinkové čaje

A víte co? Zkusíme to tentokrát jinak. Schválně, jestli uhodnete, o kterých čajích je řeč! Ale nešvindlovat, správné odpovědi jsou schovány vždy na konci textu…

 • Používá se při trávících obtížích, dále má pozitivní účinky pro zklidnění nervů a úzkosti. Do uvařeného vývaru se namočí obklad, který se přikládá na vnější rány, jako jsou strupy, hnisavé rány a škrábance. Dále se používá na zanícené a unavené oči. (heřmánkový čaj)
 • Tento čaj se nejvíce pije při chřipce a nachlazení. Říká se, že má zklidňující účinky, působí protizánětlivě a podporuje pocení. Také je vhodný při kašli a při senné rýmě. (čaj z květu černého bezu)
 • Snižuje napěti a příznivě působí proti ospalosti. Zlepšuje trávení, zklidňuje podrážděnou náladu a nervy. Nejlepší a nejsilnější je, pokud je čaj uvařený z čerstvých listů. (meduňkový čaj)
 • Má uklidňující účinky pro nervové napětí, stres a mysl. Říká se, že tiší bolest hlavy. Dále zmírňuje teplotu vyvolanou nachlazením a chřipkou. Napomáhá při usínání. (čaj z lipového květu).
 • Doporučuje se při nachlazení, chřipce a infekce jako je zánět vedlejších nosních dutin a při zánětu uší. Ulevuje od bolesti a má povzbuzující účinky. (mateřídouška)
 • Obsahuje vitamíny a je bohatým zdrojem železa. Může pomáhat při alergiích, jako je senná rýma a kopřivka. (kopřivový čaj)
 • Stimuluje antioxidační aktivitu v těle, zabraňuje rakovině, uklidňuje záněty a podporuje dobré trávení. (kurkumový čaj)
 • Pořádně zahřeje (podporuje prokrvení), ale všestranně podpoří metobolismus a pomůže třeba i s hubnutím, zamezuje i nadměrnému zadržování vody v těle. (skořicový čaj)
 • Vynikající proti horečce, kašli a nachlazení, doporučuje se také pro posílení imunity, zklidnění žaludku a pro odstranění bolesti hlavy. (tymiánový čaj)
 • Podporuje močení, detoxikuje tělo, snižuje krevní tlak a pomáhá na problémy se špatným viděním, doporučuje se na doplnění železa v těle. (pampeliškový čaj)

Čaj z kontryhelu pro ženy

Luční bylinka charakteristická laločnatými listy a žlutozelenými květy je v lidovém léčitelství známá jako nejlepší bylinný parťák ženy. Právě teď pomalu nastává období, kdy ji můžete sbírat. Kvete na vlhkých místech kolem potůčků, ale klidně i na zahradě, zhruba od května do září.

Kontryhel je zdrojem rostlinných hormonů, díky kterým působí příznivě při gynekologických obtížích všeho druhu. Pro harmonizaci menstruačního cyklu se doporučuje pít čaj ráno nalačno v první polovině cyklu. Proti bolestem pak ještě pár dnů před očekávanou menstruací (nejlepší zbraně proti PMS). Je ale účinný i při potížích spojených s klimakteriem a doporučuje se také ženám, které se snaží otěhotnět. Stejně tak po porodu pomáhá rychlejší rekonvalescenci.

Není bylina, aby na něco nebyla

Pokud vás trápí nachlazení, mohou vám pomoci následující bylinky:

 • Bez černý, dobromysl obecná, heřmánek pravý, jitrocel kopinatý, levandule úzkolistá, lípa srdčitá, mateřídouška úzkolistá, meduňka lékařská, měsíček lékařský, podběl lékařský, růže šípková, šalvěj lékařská, třapatkovka nachová, yzop lékařský.

Proti chřipce a dalším virózám vám pomohou:

 • Bez černý, dobromysl obecná, heřmánek pravý, kopřiva dvoudomá, lípa srdčitá, máta peprná, mateřídouška úzkolistá, měsíček lékařský, podběl lékařský, růže šípková, řebříček obecný, šalvěj lékařská, třapatkovka nachová.

Čistící účinky mají:

 • Jahodník obecný, jitrocel kopinatý, kopřiva dvoudomá, měsíček lékařský, smetánka lékařská, třezalka tečkovaná.

Protizánětlivě působí:

 • Bez černý, divizna velkokvětá, heřmánek pravý, jahodník obecný, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, levandule úzkolistá, máta peprná, mateřídouška úzkolistá, měsíček lékařský, růže šípková, řebříček obecný, saturejka horská, šalvěj lékařská, třapatkovka nachová, třezalka tečkovaná.

Na depresi a únavu zabírají:

 • Dobromysl obecná, heřmánek pravý, lípa srdčitá, meduňka lékařská, rozmarýn lékařský, třezalka tečkovaná.

Zdroje: Zahrada Ježek – ZahradaJezek.cz, Denisa Chňoupková – ProŽeny.cz, dTest.cz, AWA Shop – AwaShop.cz, TV Nova – Tv.Nova.cz