Výživa
Dějiny vonící čajem

Dějiny vonící čajem

Počátky poznání čaje se v mnoha aspektech různí, hlavně však v tom, odkud legendy pochází. Vzhledem k tomu, že čaj je původu čínského, můžeme nejpravděpodobnější historii nalézt zde. Podle jedné z legend znali lidé v Číně čaj už v roce 2737 před naším letopočtem, kdy se čínský císař Šeng-nung, zvaný též Božský vladař, vydal do lesa, aby zde v klidu rozjímal. Usadil se v pustém lese a pohroužen do svých myšlenek meditoval u ohníčku, kde mu vřela voda…

Pojednou zavanul vítr a z nedalekého keře strhl několik suchých lístků, které se snesly do kotlíku s vodou. Zakrátko se vzduchem nesla neznámá, avšak lahodná vůně, která vytrhla císaře z rozjímání. Císař se napil se a nápoj mu velice zachutnal. Po nedlouhém hledání nalezl patřičný keř a objev čaje byl na světě.

Čaj v Japonsku

V Japonsku rostl čaj kdysi planě a začátkem 8. století, přesněji roku 805, přinesl buddhistický misionář Tenkjo do Japonska šlechtěný čaj. O 300 let později začalo v oblasti Kyoto jeho cílené pěstování. Jeho popularita postupně narůstala, rozšiřoval se mezi všechny vrstvy obyvatelstva a v 15. století se pro přípravu nálevu začal uplatňovat také čajový obřad převzatý z Číny. Japonské rodiny měly specifické čajové pokoje nebo domky se zmenšenými vchody, aby se každý před vstupem musel sehnout a vyjádřit tak pokoru tomuto nápoji, také to vyjadřovalo rovnost mezi všemi. Tradice čajového obřadu se udržela dodnes a používá se při něm vysoce kvalitní práškový čaj matcha, který se za pomoci tradičního náčiní připravuje až 4 hodiny.

Čaj v Evropě

 • Nejstarší písemnou zmínkou o čajovníku je kniha s názvem „Cesty a putování“ (Giovanni Battista Ramusio) z roku 1559. V této knize jsou zejména zdůrazněny léčivé účinky čaje.
 • U nás byl čajovník poprvé popsán až v roce 1864 botanikem a biologem Svatoplukem Preslem v knize „Všeobecný rostlinopis čili popsání rostlin ve všelikém ohledu i škodlivých“.

Do Evropy přivezli čaj v 16. století jako první Portugalci. Jejich loďstvo a námořní zkušenosti byly na vysoké úrovni, a tak se právě oni stali pro Čínu prvním evropským obchodním partnerem. O jeho rozšíření se však postarali až o sto let později Holanďané.

 • Například holandský lékař Cornelis Bontekoe předepisoval svým pacientům až padesát šálků čaje denně. Sám prý jich za den vypil až 200. Nakonec se samozřejmě přišlo na to, že čaj je především lahodný nápoj s úžasnou chutí a blahodárnými účinky. Jeho popularita na sebe nenechala dlouho čekat, i když zpočátku byl tak drahý, že si jej mohli dovolit pít jen bohatí.
 • Čaj se také nesmazatelně zapsal do dějin v roce 1773 při tzv. Boston Tea Party. Při této události bylo několik stovek beden s čajem vhozeno místními lidmi do moře jako odpor vůči britským zákonům. Tato událost nakonec vedla Američany k boji za nezávislost na Británii a nakonec k vyhlášení samostatných Spojených států amerických.

K masovému rozšíření začalo docházet v 19. století, zejména zásluhou Angličanů. Ti zakládali první čajové plantáže v Indii (1839-1850), poté se přesunuli na Ceylon, kde se čaj pěstuje od roku 1867. Dále byly čajové plantáže zakládány v Malajsii, Africe, Rusku či v dalších zemích. Po tomto masovém zakládání plantáží se čaj stal 2. nejrozšířenějším nápojem na světě, hned po vodě.

Doprava
Záliba pití čaje ovlivnila mnoho událostí v dějinách a jednou z významnějších byl rozvoj lodní dopravy. Ještě počátkem 19. století pluly lodě z čínských přístavů do Anglie několik měsíců. Touha dopravit na zákazníkův stůl šálek čaje co nejčerstvějšího vedla stavitele lodí k vývoji nových moderních postupů a technologií.

Ohromná popularita, kterou v těch dobách čaj měl, vedla i ke zpopularizování jeho dopravy z Asie na britské ostrovy. Lodě a dopravci mezi sebou začínají soupeřit, vyrábějí se nové tří a čtyřstěžňové plachetnice, tzv. klipery. Jejich závody z čínského Kantonu přes Indický oceán, kolem mysu Dobré naděje a nahoru Atlantikem kolem Afriky do Británie byly sledovány jako dnešní sportovní rallye. Kapitán i posádka vítězné lodi pak byli bohatě odměněni.

Historie čaje v kostce

 • 805 poprvé vyvezen čaj z Číny do Japonska
 • 1159 v Japonsku zaveden čajový obřad
 • 1368 v Číně objeven způsob výroby zeleného čaje
 • 1610 Holanďané dovezli čaj do Evropy
  1637 čaj se začíná šířit v Holandsku
 • 1657 čaj se poprvé prodává v Anglii, v londýnské Garwayově kavárně
 • 1832 první pokusy o pěstování čaje v Indii
 • 1885 založena firma Josef Horn a spol. v Chřibské u Rumburka v Čechách, která jako první v Čechách dovážela a balila čaj
 • 1896 A. W. Smith získal patent na první sáčkový čaj na světě

Jestli jste dočetli až sem, tak už víte, jakou pohnutou historii čaj měl. Ale jakou bude mít budoucnost, to záleží na vás. Pijte čaje, pijte dobré a kvalitní čaje, pijte je pro pohodu, štěstí a také pro zdravíčko!

Zdroje: Bc. Tereza Liska – Slimming.cz, Darjeeling.cz, Čaje-Mixtee.cz, Čajovna.cz, Oriental.cz