Krása
Jak začít s přírodní kosmetikou

Jak začít s přírodní kosmetikou

Chtěli byste konvenční kosmetiku konečně vyměnit za tu dokonale čistou se složením, skrz které vás pohladí sama příroda? Nebojte se, nemusíte hned vyměnit každý váš přípravek z koupelny a kosmetické taštičky. Poradíme vám, jak na přirozenou změnu – laskavě k sobě, peněžence i domácnosti.

V biokvalitě se dá dnes koupit téměř vše, co potřebujete, i depilační pastu, barvy na vlasy nebo parfémy. Krémem lze vyhladit vrásky a hydratovat pleť, biošamponem umýt vlasy, vymalovat oční linky, zvýraznit oči řasenkou a koupit lze i rtěnku. S některými se nesetkáte proto, že je nelze čistě přírodně vyrobit, třeba voděodolnou řasenku nebo dlouhotrvající barvy na vlasy (pokud nepočítáme hennu, která má svá omezení). Problém může být i s tím, že někteří lidé odvykli přírodním vůním a třeba toaletní voda z esenciálních olejů jim není příjemná.

Přírodní nebo bio

Někdy si pleteme označení přírodní a bio, jindy se považují za jedno a totéž, oba termíny totiž nejsou vymezené a zákonem stanovené. Všimli jste si, že přírodními produkty je zavalený celý kosmetický trh? Však také označení chemická sloučenina pro to, co si dáváte přímo na tělo nebo na vlasy, by vás zřejmě vyděsilo a takový šampon byste si nekoupili ani s výhodnější cenou. Přesto jsou různé synteticky upravené látky v přípravcích běžně zastoupené.

Obecně lze říct, že přírodní kosmetika by měla obsahovat pouze nebo převážně ingredience, které pocházejí z rostlin či minerálů. Záleží na přístupu jednotlivých firem a jejich filozofii. Nicméně se neděste, všechny kosmetické přípravky na trhu musejí být pro zdraví člověka bezpečné a tuto podmínku splňují. Proč se tedy obracet k biokosmetice?

Nezatěžuje organismus

Kůže je svou plochou i hmotností největším orgánem našeho těla a plní celou řadu důležitých funkcí. Slouží nejen k ochraně před vnějšími vlivy, ale také jako tepelný regulátor, zásobárna tuku a v neposlední řadě jako přijímací orgán. Prostřednictvím kůže můžeme do těla jednoduše doplňovat hydrataci, bohužel však kromě vody lehce načerpáme i látky, o něž nestojíme. A naprostá většina z nich pochází z kosmetických produktů, které používáme.

Kromě prospěšných vitamínů či minerálů tak naším tělem proudí celá řada chemických složek, které obsahují konvenční produkty. Problém tkví v tom, že naše pokožka má pozoruhodnou schopnost absorbovat aplikované látky přímo do krve. Dle průzkumů se do krevního řečiště dostane až 60 % všeho, co na svou kůži naneseme.

Je bezpečná

Na rozdíl od konvenčních produktů neobsahuje přírodní kosmetika koktejl chemických látek a je tak bezpečná pro naše zdraví. Parabeny, sulfáty, ropné deriváty, syntetické vůně a umělá barviva jsou jen mizivý výčet toho, na co při čtení složení komerčních produktů můžeme narazit. A pokud je jim pokožka vystavena delší dobu, bývá oslabená a podrážděná. Ne všechny chemické látky jsou špatné, avšak i ty neškodné mohou způsobit problém. A to především tehdy, kdy se mezi sebou zkříží nebo znásobí.

Použití potenciálně závadných složek v produktech je sice regulováno, někdy ale ani to nestačí. Příkladem za všechny je aplikace deodorantu se sloučeninami hliníku a parabeny na čerstvě oholené podpaží, čímž dochází k narušení ochranné funkce kůže a tím i k vyššímu riziku podráždění. A takových produktů je samozřejmě víc.

První tip: I jeden malý krok se počítá

Možná už jste začali, možná teprve začnete. I jeden docela malý krok se počítá – proto nemyslete na to, že nakoupíte velké množství přírodní kosmetiky, ale začněte klidně i jedním jediným přípravkem. Ideálně jakým? Běžným. Pořiďte si třeba krém na ruce, přírodní šampon nebo sprchový gel. Tak během běžných dní přírodní kosmetiku a její funkčnost osaháte v praxi… na vlastní kůži.

Druhý tip: Používejte vzorky a cestovní balení

Jak se postupně seznamovat s přírodní kosmetikou, aniž byste za ni byli nuceni utratit výplatu? Nebojte se říkat si o vzorečky, pořiďte si mini balení. Za pár korun budete mít možnost zjistit, zda vám přípravky sedí či nikoli. A když se vaše pleť zamiluje? Budete mít jasno – dělejte si seznamy těch přípravků, které stojí za nákup. Které jednoduše vyhovují vašim potřebám.

Třetí tip: Naučte se vyhýbat nevhodným látkám

Nezapomeňte, že existuje mnoho přípravků, které se jako přírodní jen tváří. To je důvod, proč je tolik důležité sledovat složení – ovšem nebojte se, nemusíte znát všechny ty názvy, poslouží vám některé aplikace se čtečkou složení. My vám alespoň přiblížíme, které látky do přírodní kosmetiky nepatří – a pokud je najdete v INCI, nejde o přírodní produkt:

  • Syntetické konzervační látky
  • Umělá barviva a parfemace
  • PEG emulgátory
  • Ropné látky (parafín, vazelína)
  • GMO suroviny (Geneticky Modifikované Organismy)
  • Syntetické UV filtry
  • Silikony, parabeny

TIP:Jak se ještě orientovat? Kosmetika může být označena certifikáty, které deklarují přípravky s čistým přírodním složením. Nejznámější u nás je CPK – certifikovaná přírodní kosmetika.

Čtvrtý tip: Buďte trpěliví, změna je pozvolná

Při testování nebo používání přírodní kosmetiky se vaše pokožka či vlasy mohou zpočátku projevit problematicky. Znamená to, že vlasy zvyklé na silikony mohou být neuhlazené a rozlétané, pokožka může chvíli šílet, než se zcela spraví. Neklesejte na mysli, konvenční kosmetika zkrátka jen obsahuje látky, kvůli jejichž vynechání je pokožka na chvíli nahá. To je ideální čas vytrvat a dál jí dopřávat přírodní látky, složky, které ji nechají dýchat, ale zároveň ji vyživí a vrátí jí rovnováhu.

Pátý tip: Nechte pleť, aby se zamilovala

Pokud přírodní kosmetice dáte šanci (ano, to platí i pro tu dekorativní), vaše pokožka se může zamilovat. A vlasy také. Postupně se pak můžete zbavovat běžné kosmetiky, které máte slušnou sbírku – ale nevyhazujte vše, byla by to škoda. Nevypotřebované přípravky darujte sestře či kamarádce – komukoli, kdo vaše přípravky s radostí dopotřebuje. A až se zeptají, proč měníte koupelnu? Sdílejte svou radost z přírody – možná navnadíte ostatní, aby se s důvěrou také svěřili do péče matky země. Vždy je totiž čas zazářit… A s přírodní kosmetikou to jde samo.

Zdroje: CareMedica.cz, Weleda.cz, MojeZdraví.cz