Přírodní medicína
Masáže Guasha pro zdraví a krásu

Masáže Guasha pro zdraví a krásu

Guasha /čti kvaša/ je tradiční technikou masáže. Gua znamená „škrábat“ a slovo Sha je „výsev“. Už z názvu proto jasně vyplývá její smysl: Guasha umí z našeho těla doslova vyškrábat nemoc. Tato metoda je založena na klasických principech a tradici čínské medicíny. Masáž se provádí pomocí tenké destičky, která je nejčastěji vyrobena z nefritu. Méně často může být také kostěná nebo z tvrdého dřeva. Jedná se o jednoduchou, bezpečnou, ale velmi oblíbenou metodu. Používá se jak celkovému ozdravení těla, tak v kosmetické péči.

V posledních letech je tato metoda velmi populární při odstraňování vrásek a jako prevence stárnutí. Tato metoda je tak využívána v kosmetických i masážních salónech. Guasha je také často terapií u praktiků TČM, kteří si jí cení jako skvělé diagnostické metody s okamžitým, pozitivním účinkem.

Dle západní medicíny při masáži dochází ke stimulaci cirkulace v kapilárách. Kapiláry – neboli vlásečnice – propojují tepny a žíly, mají malý průměr a tvoří hustou síť. Přes jejich stěnu dochází k prostupu látek do tkání – k látkové výměně. Některé z nich jsou v klidu a uzavřené a otevírají se až při práci, ve chvíli kdy začnou do zapojeného svalu přivádět živiny. Pro tyto jejich vlastnosti v nich snadno může docházet ke stagnacím krve nebo čchi.

Stagnace vznikají z mnoha důvodů, např.: přítomnost chladu nebo horka v těle, nedostatek čchi, nedostatek krve, jejich oboustranná prázdnota, emoční výkyvy a stres z toho plynoucí apod.  Podstatný je fakt, že dnešní populace má hustší krev, ve které jsou přítomny odpadní látky. Vliv na hustotu krve má kvalita stravy, míra pohybu a celkový životní styl.

Číňané často připodobňují proudění krve cévami a proudění energie drahami k jevům, které vidíme v přírodě… Představte si cévy jako koryto řeky, ve kterém proudí krev–voda. Koryto je zanesené bahnem a voda je zkalená nečistotami, které v průběhu svého života po cestě nasbírala, teče pomalu a její konzistence je hustá. A my začneme masáží guasha koryto a vodu čistit. Za jak dlouho bude koryto čisté a voda v něm bude opět proudit, záleží na rozsahu znečištění a množství vody v korytě. U akutních stavů pomůže jedna či dvě masáže a úleva se ihned dostaví, v jiném případě je zapotřebí o klienta pečovat častěji a déle.

Guasha vytlačuje stagnující, hustou krev a odpadní látky ze sítě kapilár do tkání, do podkoží, mezi buňky, odkud ji pak lymfatický systém odvádí z těla pryč a tím zlepšuje stav kapilární soustavy, znovuobnovuje průchodnost, zlepšuje stav buněk, řeší vyživení tkání a tím i orgánů a struktur.

Guasha a její působení

Poškrabováním těla destičkou z nefritu, dochází na těle k výsevu, který se objevuje na různých místech a v mnoha různých formách a intenzitě. U každého pacienta jsou projevy rozdílné a individuální. Vypovídá však o stavu pacienta a zkušený praktik TČM podle něj rychle získá představu o zdravotním stavu. Výsev může být okamžitý, velkoplošný nebo slabý a pouze místní. Jeho intenzita odhalí jak silná je stagnace krve a čchi v těle. Slabší výsev může během několika hodin zmizet. Pokud se však jedná o silný, intenzivní, tmavý výsev, může mizet i několik dní. Zde je to podobně jako u krevních podlitin či modřin.

Masáž sama nebývá bolestivá. Pocity bolesti jsou při této metodě velmi individuální a záleží na prahu bolestivosti daného pacienta. Většinou se bolest projevuje v místech, kde je v tu chvíli stagnace. Stagnace se většinou daří odstranit ihned, méně často se uvolnění projevuje později, např. druhý den.

 • Většinou se však po masáži postupně dostaví celková únava a ospalost. Tělo se vyrovnává s výsevem, rozbíhá se lymfatický systém a startuje imunita. Tělo také pociťuje harmonizaci toku čchi. I tento proces se podílí na únavě a zaměstnává celý organismus.
 • Po odeznění všech těchto bezprostředních projevů masáže se budete cítit lehouncí a velmi svěží.
 • Při akutních stavech dojde ihned k velké úlevě. U chronických problémů tato úleva přichází postupně a je potřeba masáž podstoupit vícekrát.
 • Masáže Guasha je ideální opakovat 5 – 10x. Maximum je však jedna masáž za týden.

Oblast působnosti masáže guasha je velmi široká:

 • při osteochondróze – zlepšuje se krevní oběh v postižených oblastech, roste tok lymfy, což pomáhá odstranit otok a s ním spojené bolesti a uvolňuje svalové křeče,
 • působení na aktivní body v okolí postiženého kloubu snižuje otok okolních tkání, obnovuje normální krevní oběh a lymfatický oběh, ulevuje od bolesti, zlepšuje pohyblivost kloubů,
 • při nachlazení, zánětu průdušek – působením na projekční body plic snižuje otok bronchiální sliznice, zlepšuje drenážní funkci dýchacích cest, zmírňuje dušnost a kašel
 • při zánětu žlučníku uvolňuje masáž křeče, normalizuje jeho pohyblivost, odstraňuje bolesti a zmírňuje pocit nevolnosti,
 • provádění masáže guasha na reflexních zónách zad a břicha zlepšuje krevní oběh a normalizuje lymfatický tok v pánvi, což odstraňuje krevní stáze v této oblasti, zbavuje zánětů a normalizuje funkční aktivitu pánevních orgánů, což vede k resorpci srůstů,
 • působením na jednotlivé části těla zlepšuje stav kardiovaskulárního systému čímž snižuje krevní tlak, normalizuje srdeční tep a odstraňuje dušnost v důsledku srdečního onemocnění.

Kontraindikace k masáži guasha (kvaša, guaša)

Je třeba vzít v úvahu kontraindikace k masáži guasha:

 • kožní alergie,
 • infekční kožní nemoci,
 • snížení počtu krevních destiček,
 • porušený povrch kůže,
 • zlomené či srůstající kosti,
 • snížená funkce ledvin,
 • otoky při jaterní cirhóze,
 • rozsáhlé otoky těla,
 • vysoký krevní tlak,
 • těhotenství.

Guashu si můžete pořídit z mnoha velice krásných a zároveň léčivých kamenů. Pět nejznámějších vám nyní připomeneme:

 • růženín

Jemná a lehká růžová barva tohoto kamene v nás probouzí cit, ženskou něžnost, přátelství, a oddanou lásku. Těmito vlastnostmi se hodí pro nesmělé milence, kterým pomáhá otevřít srdce a projevit cit lásku, proto je považován za kámen srdce a lásky. Růženín zvyšuje naše jemné vibrace a tím umožňuje hlubší vnímání různých druhů umění, zvláště pak hudby.

Zdravotní účinky růženínu se projevují především v oblasti srdce, kde pomáhá čistit, posilovat, a vyrovnávat emoce, čímž reguluje srdeční rytmus. Jeho další význam zahrnuje léčbu onemocnění pohlavních orgánů u obou pohlaví a léčbu neplodnosti. Je také nápomocen při různých onemocněních krve, jako je anémie a leukémie.

 • jadeit 

Jadeit je kamenem lásky. Tento minerální kámen vnáší do našeho života harmonii, klid a mír. Podporuje pozitivní myšlenky, schopnost empatie, láskyplné emoce, pochopení a ohleduplnost. Rozvíjí naší laskavost a toleranci. Pomáhá nám udržet si za všech okolností nadhled a zbavuje nás předsudků, které nám brání v komunikaci.

Zelený jadeit je vhodný pro meditace, pomáhá nám ponořit se do našeho Já, zklidňuje myšlenky a zmírňuje duševní neklid. Zlepšuje soustředění.

Jadeit harmonizuje organismus. Posiluje imunitní systém, funkci ledvin, jater, sleziny a srdce. Ulevuje při onemocnění močových cest. Snižuje teplotu a zmírňuje průběh chřipky. Pomáhá při problémech s trávením, žaludečními obtížemi, kolikami, nevolnostmi a při žloutence. Tiší bolesti hlavy a migrény, zahání noční můry a navozuje klidný spánek. Odstraňuje emocionální blokády, které zabraňují otěhotnění. Snižuje porodní bolesti.

 • ametyst 

Ametyst je mimořádně mocný kámen s obrovskou ochrannou silou. Zahání negativní emoce, stres, nespavost a noční můry. Tiší strachy, vztek, obavy a zlobu. Potřebujete-li se soustředit a přijmout nové myšlenky či se rozhodnout, ametyst by neměl na vašem stole či dlani chybět.

Navíc rozvíjí intuici a podporuje proměnu záměrů ve skutečnost. Pomáhá při boji se závislostmi. Ametyst svého nositele ochraňuje a dodává mu optimismus do života. Posiluje věrnost a lásku.

 • nefrit

Je vhodný k detoxikaci organismu a podporuje celý imunitní systém v těle. Dokáže nastolit stabilitu a harmonii. Nefrit se považuje za kámen, který dokáže posílit vlastní hojivé schopnosti organismu, a tak urychlit celý proces léčení. 

Samotný název už napovídá, že je kámen nejlepším pomocníkem při problémech s ledvinami, dokonce i s močovým měchýřem. Dobrý vliv má na zažívací problémy a chrání srdce a nervový systém. Je také vhodným pomocníkem pro těhotné ženy a malé děti. Velmi účinný je také při emocionálních a psychických problémech. Pokud pomineme různá urologická onemocnění, nefrit je vynikající rovněž při problémech s nespavostí a migrénou.

 • křišťál

Je to energetický posilovač, čistič, harmonizující a silný kámen. Chrání auru proti negativním vlivům z okolí. Projasňuje mysl, zvyšuje sebevědomí, nabíjí novou energií, zklidňuje. Podporuje trpělivost, moudrost a dokonalost.

Pomáhá se sebezdokonalováním, samostatností, vytrvalostí. Je to univerzální krystal, který zesiluje energii a dále ji uvolňuje a reguluje, aby dosáhl harmonie. Působí na všechny neduhy. Zajišťuje klidný spánek.

V oblasti zdraví stimuluje imunitní systém, ovlivňuje funkci štítné žlázy, srdce, krevní oběh, plíce, zažívací ústrojí, pomáhá při nevolnostech, závratích, bolestech hlavy a migréně, tlumí horečku. Příznivý účinek má i na vlasy, pokožku, nehty, sliznice a snižuje otoky. Posiluje tok energie a uvádí tělo do rovnováhy.

Zdroje: 1. škola tradiční čínské medicíny Praha – TCM.cz, Herbavis.cz, Čínský-Lékař.cz, Elle.cz, MilujemeKameny.cz, DrahéKamenyOnLine.cz, SvětMinerálů.cz a Aranys.cz.