Hygiena
O bolavých zubech, zánětech dásní a strašidlu jménem zubař

O bolavých zubech, zánětech dásní a strašidlu jménem zubař

Nevím jak vy, ale já se bojím zubaře. Kamarád je dentista, nepomáhá to. Dentistka v našem městě je velmi krásná žena, nepomáhá to. Bojím se pořád. Naštěstí mám zdravé zuby, které jsou pevné, bez kazů, a nebolí. Ale to je jen malá útěcha. Do zubařské ordinace musíme občas-často-pravidelně všichni, strach nestrach.

Asi 75 procent populace má z návštěvy u stomatologa strach nebo nepříjemný pocit, 5 – 15 procent lidí trpí skutečnou fóbií, strachem, který jim brání ordinaci navštívit. Vede to k důsledkům, které nejsou příjemné ani pro ně, ani pro okolí.

Většina pacientů hledá příčinu obav ve špatných zkušenostech z dětství. Nevlídný lékař, pach dezinfekce, cizí prsty v puse, zlověstné cinkání nástrojů a ten zvuk vrtačky… Strach může ale už v dětství posilovat i úzkostlivá rodina, která své maličké lituje a chrání před nepříjemnostmi. Děti to vnímají, a má-li maminka obavy, bezděčně učí i dítě reagovat ustrašeně. Stačí jeden nepříjemný zážitek, a pocit strachu může zůstat.

Jenže k zubaři málokdo chodí jen tak, bez důvodu. Buď je důvodem pravidelná prohlídka, nebo bolest zubů či zánět dásní.

Když zuby bolí

Bolesti zubů mají mnoho příčin od onemocnění dásní až po poruchy čelistního kloubu, ale bolest zubů může způsobovat také citlivost zubních kořenů. Zubní kořen tvoří spodní dvě třetiny zubu a je obvykle vnořen do čelisti. Když se ale objeví onemocnění dásní, bakterie, které toto onemocnění způsobují, mohou také zapříčinit řídnutí kosti kolem kořene zubu. Kombinace řídnoucí kosti a ustupujících dásní způsobuje, že se odhaluje více kořene zubu. Pokud kořen nechrání zdravé dásně a zdravá kost, je často citlivý na teplé, studené a kyselé potraviny. V některých případech je citlivost tak závažná, že vás nutí, abyste se velmi teplým, studeným nebo kyselým jídlům vyhýbali.

A víte, co by vám na bolesti zubů poradily prababičky?

 • Při bolestech zubů pomáhá žvýkat čerstvý brutnák lékařský. Šťávu nepolykáme, ale vyplivneme.
 • Dobré účinky vykazují i výplachy silným odvarem z mateřídoušky: Dvě čajové lžičky mateřídoušky zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut odstát, přecedíme a vlažným odvarem vyplachujeme.
 • Známým prostředkem proti bolestem zubů je hřebíček, nejlépe v podobě hřebíčkového oleje či tinktury. Olej si doma nevyrobíme, tinkturu však poměrně snadno: Tři polévkové lžíce hřebíčku podrtíme (nejlépe to jde válečkem na nudle), vložíme do uzavíratelné sklenice a zalijeme takovým množstvím vysokoprocentního alkoholu (např. vodkou), aby bylo vše pokryté. Necháme tři týdny na teplém místě louhovat, pak přecedíme a uchováváme v lahvičkách z tmavého skla.

Když se dásně zanítí

Zánět v dutině ústní je také pěkný prevít. Vlastně je nejčastějším jevem, se kterým se stomatologové při preventivních prohlídkách setkávají. A přestože podle statistik určitou formou ústního zánětu trpí až 90% lidí, většina postižených tento problém neřeší nebo o něm dokonce ani neví, protože chronický zánět bolí jen zřídka. Přitom i pouze malý zánět dásně u jednoho zubu, který je ve svém počátečním stádiu dobře léčitelný, může přerůst v parodontitidu – zánět komplexního závěsného aparátu zubu – závažné onemocnění, jehož důsledky jsou bohužel nevratné. 

Zánět dásní je infekce vyvolaná bakteriemi zubního plaku, který se tvoří na zubech. Při nedostatečné ústní hygieně, tedy pokud tento plak není pravidelně a důkladně odstraňován, vzniká zánět. Ten se projevuje začervenáním a zvětšením nebo zbytněním dásně, případně její měkkostí a někdy i bolestí. Dáseň je náchylnější k poranění a často může krvácet. Navíc není-li zubní plak pravidelně odstraňován, postupně ztvrdne a změní se v zubní kámen, který poté dáseň dráždí a poskytuje větší prostor pro růst bakteriální infekce.

Pokud se onemocnění dásní podaří zachytit v počáteční fázi, lze jej úplně vyléčit. U neléčeného zánětu ale zubní kámen postupně roste a dráždí okolní dáseň, která pak reaguje ústupem. Původní zánět dásní tak vyústí v parodontitidu, kdy společně s dásní ustupuje i kostěné lůžko zubů a následně může dojít k úplné ztrátě chrupu.

Jak nedostat zánět dásní

Je třeba několikrát opakovat, že zánět dásní je ve většině případů způsobený nedostatečným čištěním zubů. Svědomitá péče o zuby je nejlepší způsob, jak zastavit ustupující dásně a zánět. Možná se zánětu dásní úplně vyhnete. Pokud vás zánět stejně postihne, lze ho léčit vhodnějšími produkty zubní péče či volně prodejnými léčivy.

5 zásad čištění zubů:

 • Zuby čistit po dobu 2 minut 2x denně
 • Používat kartáček s měkkými štětinkami
 • Volit zubní pastu s anti-bakteriálním a re-mineralizačními účinky
 • Nezapomínat na čištění mezizubních prostor a jazyka
 • Po čištění zubů vypláchnout pusu ústní vodou

A co na to recepty našich prababiček?

 • Červená řepa: Krvácí vám dásně nebo vám natékají a bolí to jako čert? Snadnou pomoc vám poskytne šťáva z červené řepy. Ta má vysoký obsah křemíku, který je důležitý pro pevnost kostí a zubů, ale také elasticitu tkání. Pomůže vám nejen její popíjení, ale také si jí můžete ústa vypláchnout. Jediné co pak musíte, je vyčistit si zuby, aby vám je řepa nezabarvila.
 • Mrkvová šťáva: I mrkvová šťáva má zázračné účinky na naši ústní dutinu. Čerstvá šťáva, kterou si budete pravidelně kloktat, pomůže na záněty dásní, ale také na afty a záněty mandlí.
 • Aloe vera: Dužnaté listy této zázračné rostliny vám pomůžou při zánětech dásní. Pěstování téhle rostlinky v květináči se vám bohatě vyplatí nejen při bolesti zubů, ale také při léčbě ran a odřenin. Stačí rozříznout její list a šťávou si potírejte 3x denně postižené místo. Nebo si z aloe připravte roztok na vyplachování: Stačí svařit 4 čerstvé listy s 250 ml vody a vlažným roztokem pak vyplachovat.
 • Kuklík: Účinné jsou i výplachy odvarem z kuklíku městského: Jednu čajovou lžičku sušeného drceného kořene zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a vyplachujeme dle potřeby.

A co na to prevence?

Dvakrát ročně hradí pojišťovna preventivní návštěvu u zubního lékaře. Preventivní prohlídky se mají konat 1x ročně s cca 11měsíčním odstupem, ale po 5 měsících od provedené preventivní prohlídky můžete přijít ještě na tzv. pravidelnou prohlídku, aniž byste měli jakékoli problémy. Obě tyto prohlídky v roce jsou plně pojišťovnou hrazeny.

Lékař při preventivní prohlídce vyšetřuje stav chrupu a parodontu, sliznice a dalších tkání, zjišťuje anomálie v postavení zubů a čelistí, pátrá také po přednádorových či nádorových změnách a zaměřuje se na zjišťování změn v dutině ústní, které by mohly signalizovat jiné onemocnění. Má také pacientovi odstranit zubní kámen a poučit ho o udržování správné ústní a zubní hygieny.

Těhotné ženy mají v době těhotenství nárok na dvě bezplatné preventivní prohlídky. Mají při nich mj. být poučeny o významu prevence stomatologických onemocnění v průběhu těhotenství, o správné hygieně dutiny ústní, o fluoridové prevenci a nutnosti sanace chrupu před porodem a také o nutnosti zajistit zubní preventivní prohlídky dítěte – první by mělo podstoupit už mezi 6. a 12. měsícem věku.

Zdroje: Cestaželvy.cz, MUDr. Drahomíra Holmannová, PhD., VZP.cz, Milana Šimáčková – ProŽeny.cz, OralB.cz, Dentální klinika Jan Stuchlík – DrStuchlik.cz, Marie Bezděková – MojeZdraví.cz