Výživa
Světlicový. Olej skrytých pokladů

Světlicový. Olej skrytých pokladů

Také jste už někdy stáli v supermarketu před regálem plným různých olejů a některé jste zkrátka neznali? Osobně se přiznám k tomu, že jsem poměrně vyjeveně zíral na lahev s olejem bodlákovým. To existuje? To se jí? Ale pak jsem si o tomhle zajímavém oleji něco přečetl a žasnul, co všechno dokáže: na chalupě, v kuchyni a v péči o naše zdraví.

Bodlákový olej, světlicový olej, saflorový olej. Tyhle tři názvy se používají pro jeden olej. Získává se ze semínek rostliny s názvem Světlice barvířská (Carthamus tinctorium). Světlice barvířská neboli saflor je druh bodláku, prastará kulturní rostlina pocházející z východní Indie. Znali ji už staří Egypťané, antičtí Řekové a Římané. V současnosti je nejvíce rozšířena ve střední Asii, Indii a Středomoří a je typickou plodinou stepních a polostepních oblastí. 

Světlice barvířská bývá známá také jako turecký či planý šafrán, její žluté květy se využívají jako přírodní barvivo. Pěstuje se hlavně na semena, která jsou zdrojem světlicového oleje, který se využívá v kuchyni, ale představte si, také třeba při péči o dřevo. Protože světlicový olej nejméně ze všech u nás běžně dostupných přírodních rostlinných olejů žloutne a tmavne, bývá v posledních letech stále více využíván pro povrchovou úpravu dřeva a dřevěných výrobků, a to především v interiéru. Světlicový olej zvyšuje odolnost dřeva proti působení vody a snižuje tak výskyt prasklin (především u měkkého dřeva). Zvýrazňuje přirozenou krásu a kresbu dřeva. Ale zpátky k jeho vnitřnímu užití.

Olej skrytých pokladů

Za studena lisovaný olej obsahuje tolik kyseliny linolové jako žádný jiný olej (až 80%). Kyselina linolová je životně důležitá, neboť ji lidský organismus potřebuje, ale není schopen sám vytvořit. Obsahuje také 13 procent mononenasycených mastných kyselin (kyselina olejová) a pouze 8 procent nasycených mastných kyselin. Dalšími důležitými živinami přítomnými v tomto oleji jsou omega-6 mastné kyseliny, kyselina cis-linolová, vitamin E a vitamin K. Obsahuje také malé množství cholinu. Vzhledem k přítomnosti těchto složek ve světlicovém oleji má tento olej také různé zdravotní účinky:

 • používá k léčbě všech onemocnění jater
 • pomáhá při léčbě žlučníku
 • napravuje poruchy krevního oběhu
 • pomáhá při nízkém krevním tlaku
 • tonizuje cévy
 • má příznivý vliv na léčbu onemocnění srdečního systému
 • pomáhá při migrénách a závratích
 • celkově posiluje organismus
 • léčí různé druhy alergii (kopřivku, sennou rýmu), pomáhá při astmatických záchvatech
 • používá se při léčbě vředového onemocnění žaludku a dvanácterníku
 • zevně je vhodný na hemoroidy a křečové žíly
 • snižuje vysoký krevní tlak
 • pomáhá při zácpě
 • pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu v krvi

Lze jej užívat denně jako kúru: 1 polévková lžíce (8 ml) ráno nalačno.

Světlice v péči o pokožku

V mnoha přípravcích pro péči o pokožku je světlicový olej používán jako mazivo s okluzivními vlastnostmi, což znamená, že působí jako ochranná bariéra, která zabraňuje opuštění vlhkosti naší pokožkou. Pracuje moc pěkně s pokožkou, aby se zvláčněla a změkčila (odstraňuje její suchost), uklidňuje některé kožní problémy. Světlicový olej můžete najít v produktech, jako jsou různé zvlhčovače pokožky, kondicionéry a i čističe na obličej. Pokožka ho opravdu miluje.

Bodlák zvaný kuchyňský

Světlicový olej je tekutější než jiné oleje, nedráždí trávicí trakt a je lehce stravitelný. A také velmi zajímavě chutná. Proto nachází četné možnosti využití v moderní a zdravé kuchyni.

Nejlepší je jeho využití za studena – do dresingů a syrových zeleninových jídel, na pomazánky a do müsli. Světlicový olej je ale do určité míry použitelný také v teplé kuchyni, a to při šetrném vaření, dušení i pečení, nebo k omaštění hotového jídla a jako přídavek do obilných kaší a při přípravě moučníků. Svou nevtíravou chutí bodlákový olej výborně umocňuje vlastní chuť pokrmů. Není však rozhodně vhodný ke smažení ani fritování!

Světlice a metabolický syndrom

Vědce už nějakou dobu zajímá, jestli má olej ze světlice potenciál pomoci lidem s metabolickým syndromem. Metabolický syndrom většina z nás asi z doslechu zná. Jde o odborně řečeno komplexní patologii. To znamená, že aby byl metabolický syndrom diagnostikován, musí mít člověk 3 z 5 kritérií, mezi něž patří:

 • zvýšené hodnoty triglyceridů
 • krevní tlak nad 130/85
 • obvod pasu u mužů nad 102 a u žen nad 88
 • hodnoty krevního cukru nad 5,6
 • snížení hodnot „hodného“ cholesterolu HDL.

Pokud člověk trpí metabolickým syndromem, existuje u něj vyšší riziko rozvinutí cukrovky typu II a srdečně-cévních nemocí, ale také nádorových onemocnění či onemocnění spojená s poruchou funkcí imunity. Proto vědci zkoumali, jestli a jak právě tento druh oleje zlepší zdravotní stav zkoumaných pacientů.

 • Do studie bylo zařazeno 67 pacientů s metabolickým syndromem, kteří byli rozdělení do dvou skupin. Jedna skupina užívala 8 gramů světlicového oleje a druhá placebo po dobu 12 týdnů. Účastníci byli dále informování, aby neměnili svůj životní styl, pak by se nezjistilo, zda pomohl olej nebo třeba to, že zvýšili pohybovou aktivitu či jídelníček.
 • Výsledky byly velmi zajímavé. Ti, kteří užívali denně 8 gramů světlicového oleje, měli na konci studie úbytek centimetrů v pase a to o 2,4 – 3,2 centimetrů. Užívání oleje také dokázalo snížit krevní tlak. Navíc se zlepšila citlivost k inzulinu, která u osob s metabolickým syndromem klesá, a vzrostla hodnota látky zvané adiponektin, která má protizánětlivé účinky.  U osob bez oleje byly změny velmi malé, tj. statisticky nevýznamné.

Výsledky tedy ukazují, že užívání světlicového oleje má na osoby s metabolickým syndromem velmi pozitivní efekt. Pokud by navíc došlo také ke zlepšení životního stylu, tj. zvýšení pohybové aktivity a úpravě jídelníčku, mohlo by dojít ještě k lepším výsledkům.

Pohledem tradiční čínské medicíny

V tradiční čínské medicíně se květ světlice, známý pod jménem Hong  Hua, používá již  nejméně  2 500 let,  a to k léčbě  kardiovaskulárních  onemocnění, menstruačních potíží, poporodního krvácení, deprese a dalších psychických poruch, kožních onemocnění, horečky, pneumonie, gastritidy, zánětů, bolesti kloubů, osteoporózy, poranění a také k vyvolání potratu. V íránské medicíně slouží k léčbě zácpy.

Zdroje: Kreidezeit.cz, redakce serveru Rehabilitace.info, JustNahrin.cz, Agro-el.cz, OlejeNaDrevo.cz, ResearchGate.net (Zdeňka Navrátilová a Jiří Patočka) a vědecká redakce Cesty želvy pod autorským vedením MUDr. Drahomíry Holmannové, PhD.


[1] Ruyvaran M, Zamani A, Mohamadian A, Zarshenas MM, Eftekhari MH, Pourahmad S, Abarghooei EF, Akbari A, Nimrouzi M. Safflower (Carthamus tinctorius L.) oil could improve abdominal obesity, blood pressure, and insulin resistance in patients with metabolic syndrome: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. J Ethnopharmacol. 2022 Jan 10;282:114590. doi: 10.1016/j.jep.2021.114590.