Přírodní medicína
Syroby pro chuť a zdraví

Syroby pro chuť a zdraví

https://www.bcare.cz/cz/zdravy-zivotni-styl/bylinna-lekarna/bylinne-sirupy/

Máte rádi sirupy, ty koncentrované roztoky ovocných či zeleninových zdrojů? Pojďte jich pár ochutnat a neděste se jejich názvem. Slovo syrob je jen starším českým výrazem pro latinské slovo sirupi. Ale máte pravdu, podle starých receptů vytvořený chutná syrup dokonale. Třeba ten od doktora Kitla alias Kittela.

Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Říkalo se mu všelijak, „Faust Jizerských hor“, „severočeský Faust“, „černokněžník ze Šumburku“, „ďáblův doktor“ apod. Za všemi těmi to přízvisky se skrývá postava věhlasného ranhojiče 18. století.

Za svého života se stal slavným, po smrti legendárním. Pocházel z rozvětvené rodiny s dlouhou ranhojičskou tradicí. Zakladatelem Kittelovské tradice byl zřejmě Kaspar, děd slavného ranhojiče, který se v první polovině 17. století usadil ve vsi Ssubertovice (do r. 1648 české jméno Šubrtovice, později název Ssumburgk, Schoenberg či Schumburk, česky Šumburk). Zde se Kaspar dvakrát oženil a měl 11 dětí. Patřil k váženým lidem, zejména pro své ranhojičské schopnosti a umění, a vážnosti požíval až do své smrti v roce 1675.

Kittel je v němčině označení pro dlouhý splývavý plášť. Doktor Kittel nosil za každého počasí, v každé roční době, volný hnědý plášť. Podle pověstí to byl plášť tmavě modrý s červenou podšívkou a na něm doktor Kittel létal. V čarodějné knize nalezené na Smržovce (tzv. Smržovský grimoár), jíž dle některých Kittel vlastnil, je podrobné zaříkávání a návod, jak na plášti létat.

Dne 15. 9. 1779 projížděl územím severních Čech císař Josef II. a v Šumburku (dnes Krásná) se s Kittelem osobně setkal. O jeho schopnostech si dokonce udělal záznam do svého cestovního deníku.

V 19. století se v Čechách tradovalo přísloví „tomu ani Kittel nepomůže“ – mluvilo se tak o lidech nevyléčitelně nemocných (odtud také pochází naše motto – „Kitl pomůže “).

Doktor Kittel inspiroval řadu umělců, jmenujme alespoň nejznámější:

  • Emma Destinová, mimochodem vlastním jménem Emílie Kittelová, o něm napsala loutkovou hru.
  • Mikoláš Aleš ztvárnil doktora Kittela v ilustraci ke knize Pražských pověstí.
  • Pozornost mu věnovali spisovatelé J. Svátek, J. Wenig, A. Klášterský, J. Knop i J. V. Šimák. Psali o něm i sudečtí Němci K. Fischer (meziválečný jablonecký starosta), A. Kieswetter, ale i slavný spisovatel G. Leutelt.
  • Ze současných bychom rádi zmínili Petra Linharta a jeho album Sudéta.

Přijměte nyní pozvání na malou ochutnávku. V sortimentu našeho e-shopu je nyní k dispozici několik vybraných druhů slavných Kitlových sirupů, pardon, po staru syrobů. Zde jsou některé z nich.

Vynikající hustý sirup vyrobený z čerstvě vylisované šťávy z kořene zázvoru v BIO kvalitě. Díky svému složení a šetrnému výrobnímu postupu je Syrob bohatý na látky zdraví prospěšné, aromatické a chuťové. Je skvělý pro přípravu osvěžujících domácích limonád.

Zalijete-li jej horkou vodou a ozdobíte plátkem pomeranče a kouskem skořice, získáte chutný horký nápoj.

Vynikající hustý sirup vyrobený z grapefruitové šťávy a grapefruitové dužniny. Obsahuje vysoký podíl ovocné složky. Je skvělý pro přípravu osvěžujících domácích limonád. Zalitý horkou vodu, s kardamonem a ozdobený plátkem citrónu lze vychutnat jako horký nápoj.

S kvalitním ginem, ledovou tříští a sodou z něj připravíte lahodný grepový cocktail.

Sirup na povzbuzení. Vyrobený ze zahuštěné hroznové šťávy a 5 bylin s povzbuzujícími účinky. Obsahuje přírodní kofein z bylin, naopak neobsahuje žádný řepný cukr.

Účinky se dostavují do 5 minut a trvají až 4 hodiny. Tato láhev odpovídá 20 plechovkám energetických nápojů

Vynikající hustý sirup z čerstvých lístků máty kadeřavé, pěstované v kvalitě BIO. Díky svému složení a šetrnému výrobnímu postupu je Syrob bohatý na látky zdraví prospěšné, aromatické a chuťové. Je skvělý pro přípravu osvěžujících domácích limonád.

Zalijte jej horkou vodou, přidejte kapku medu a máte chutný horký nápoj.

Kitl Syrob Jahodový je hustý a chuťově vynikající sirup, vyrobený z jahodové šťávy a jahodové dužniny. Obsahuje vysoký podíl ovocné složky.

Vyrábí se za studena, aby si zachoval zdraví prospěšné látky.

Tak dobré zdraví a dobrou chuť!

Zdroje: Bcare.cz a Dr. Kittel – Kitl.cz