Zdraví
Zvířata, nejlepší doktoři

Zvířata, nejlepší doktoři

Máte doma zvířátko? My ano. Milujeme zvířata. A nejen proto, že jsou chlupatá a mají hebkou srst. A nejen proto, že jsou našimi dobrými kamarády. Ale také proto, že je nám s nimi tak nějak dobře, tak nějak veseleji, tak nějak zdravěji.

Asi vás nepřekvapí, že nejpopulárnějším zvířecím mazlíčkem Čechů je pes. Druhé místo patří kočkám následovaným akvarijními rybičkami, ale raději za sklem akvárií. Zvíře má doma přes padesát procent Čechů a chovatelé za své miláčky utratí měsíčně průměrně téměř 800 korun. Tolik prostá matematika.

 • Zvíře má ve své domácnosti 58 procent Čechů.
 • Pořizují si je především lidé žijící v rodinných domech, kde má zvířecího mazlíčka 74 procent lidí.
 • V bytech a panelácích chová živočichy zhruba polovina domácností.
 • Nejčastějším důvodem pro pořízení zvířete je přání mít společníka a kamaráda. Tento důvod v průzkumu uvedlo 56 procent respondentů.
 • Pro dvě pětiny majitelů zvířat je chov zábavou a koníčkem.
 • Ze zvyku a rodinné tradice má zvíře 28 procent chovatelů.

Z domácích zvířat si lidé nejčastěji pořizují:

 • psa, a to ve 37 procentech případů.
 • následují kočky s 23 procenty
 • pak jsou tu rybičky s 9 procenty
 • papouška nebo jiného opeřence si pořídilo sedm procent chovatelů
 • pro králíka se rozhodlo šest procent.

Žebříček nejčastěji chovaných zvířecích miláčků uzavírají hlodavci, pavouci a želvy spolu s hady a ještěrkami.

Pes, domácích mazlíčků král

Na průřezové studii, které se zúčastnilo více než 1 700 náhodně vybraných lidí ve věku od 25 do 64 let, se podíleli odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) i vědci z prestižní americké nemocnice Mayo Clinic a z univerzity v italské Katánii.

Ze studie vyplývá, že venčení zvířat obecně snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Zdravotně nejlépe pak na tom jsou majitelé psů, ještě lépe než ti, kteří chovají jiné domácí mazlíčky.

Hlazení, ale i pouhá přítomnost psa, snižuje krevní tlak, stejně tak jako srdeční a dechovou frekvenci. Stabilizuje krevní oběh a pulz. Tomu napomáhá i další faktor – péče o zvíře. Člověk kvůli nutnosti venčení dodržuje pravidelný aktivní pohyb, který prospívá jak pejskovi, tak i jemu samotnému. U starších osob může péče o psa vzbudit motivaci starat se nejen o psa, ale i o sebe sama.

Při mazlení se psem se uvolňuje svalstvo a dochází k hlubokému dýchání. Pes prý může i podporovat chuť k jídlu, nebo naopak pomáhat při redukci nadváhy, ale i užívání alkoholu nebo nikotinu.

Chov zvířat někteří dokonce doporučují jako prevenci před určitými chorobami. Napomáhá totiž posílení imunity, zejména prý proti chřipkovým infekcím a nachlazení. Při onemocnění pomáhá i pocit, že mě “někdo potřebuje”, a může vést k rychlejšímu uzdravení. Některé studie dokonce polemizují o myšlence, že děti narozené do rodiny se zvířetem mají nižší riziko vzniku alergií nebo astmatu. Navíc pokud se dítě stará o pejska, tato péče ho učí plnit povinnosti, vede je k odpovědnosti a tím posiluje i jeho sebedůvěru a sebeúctu.

Krom přítomnosti psa a péče o něj jsou pro naše zdraví příznivé i jeho sliny. Podle výzkumníků z arizonské univerzity bakterie žijící v trávicím ústrojí psů mají na člověka stejný účinek jako probiotika – tedy příznivě ovlivňují zdraví člověka zlepšením rovnováhy jeho střevní mikroflóry.

Pomocné tlapky aneb Canisterapie

Canisterapie je jednou z forem zooterapie, která využívá pozitivního vlivu psa na psychiku a fyzické zdraví dítěte nebo dospělého. Zdraví je zde myšleno přesně v duchu definice zdraví World Health Organization (Světové zdravotnické organizace), jako stav úplné psychické, fyzické i sociální pohody. Úspěchy této metody jsou znatelné a subjektivně pozitivně hodnocené, ale i objektivně měřitelné. Lidé se v přítomnosti zvířete začínají lépe cítit, ožívají, jsou radostnější a pohotovější, neboť zapomínají na své problémy nebo bolesti, jejich psychický a fyzický stav i kondice se zlepšují.

Společnost Pomocné tlapky o.p.s., jinak známá především výcvikem asistenčních psů pro zdravotně postižené, poskytuje také už od roku 2001 canisterapeutické služby pomocí sítě více jak 70 canisterapeutů po celé republice. Naši dobrovolní i odborní terapeuté vodí psy na „návštěvy“ do domovů důchodců, dětských domovů, sanatorií a hospiců, ústavů pro tělesně nebo mentálně postižené a do jiných podobných zařízení.

Podle zaměření dělíme canisterapii na:

 • aktivity za pomoci psa, kde se pomocí přirozeného kontaktu člověka a psa a zaměřujeme na zlepšení kvality života klienta a obecnou aktivizaci
 • terapii za pomoci psa, která je cíleným kontaktem, kde nasměřování a úkoly určuje odborník (fyzioterapeut, psycholog, speciální pedagog apod.) a canisterapie se tak stává podpůrnou metodou celkové rehabilitace klienta
 • vzdělávání za pomoci psů, kde pedagogové využívají pozitivní vliv psů na žáky se specifickými potřebami nebo jako součást zážitkové výuky. 

Na co vše může být práce při canisterapii zaměřena

 • na rozvoj citových schopností (hlazení, mazlení, komunikace se psem apod.)
 • na rozvoj rozumových schopností (cílená hra, rozšiřování slovní zásoby)
 • na rozvoj pohybových schopností (jemná, hrubá motorika, házení míčků)
 • relaxaci (vliv na psychiku a duševní rovnováhu klienta) 

Ať už se ale jedná o kterýkoli typ canisterapie, ke všem je potřeba příprava ze strany canisterapeutického týmu.

Chvála kočkám a kočičákům

Podobně jako majitelé psů mají chovatelé koček nižší krevní tlak a netrpí tolik stresem. Vědci z minnesotské univerzity dokonce přišli se studií, podle níž mají majitelé koček o 40 % nižší riziko infarktu než lidé, kteří kočku nikdy nevlastnili. Kočky dokážou vycítit špatnou náladu člověka a přispěchat na pomoc. Umějí také odhalit nejrůznější nemoci (historky o tom, jak kočky vycítily, kde se v těle jejich majitelů nachází nějaký problém, jsou skoro legendární). Jejich předení má přesně tu správnou frekvenci, aby nás dokázalo uklidnit. I ony jsou využívány pro nejrůznější terapie (často jsou návštěvníky domovů důchodců apod.).

 • Kočky snižují hladinu stresu

Američtí vědci ve svých studiích uvádějí, že u majitelů koček klesá hladina stresu. Při hlazení kočky se uvolňují hormony štěstí a současně dochází ke snížení produkce stresových hormonů. Relaxační efekt zesiluje vrnění kočky.

Tým vědců hledal pro svou studii skupinu lidí vykonávající takové povolání, při kterém jsou každý den vystaveni nadměrnému stresu, a nakonec zvolil privátní burzovní makléře. Vědcům se skutečně podařilo prokázat, že přítomnost koček měla na testované osoby pozitivní vliv. Sledovány byly typické příznaky stresu, jako je vysoký krevní tlak, zvýšená srdeční frekvence a zvýšená produkce potu. Testované osoby reagovaly v přítomnosti koček na stresové situace mnohem klidněji.

 • Kočky prospívají srdci

Pokud jsme ve stresu, stoupá nám krevní tlak. Ti, kdo trpí dlouhodobě zvýšeným tlakem, jsou ohroženi zvýšeným rizikem výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Jelikož mají kočky pozitivní vliv na snížení hladiny stresu, mají obdobný vliv i na výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Studie ve skutečnosti prokázaly, že v domácnostech, kde žijí kočky, klesl výskyt srdečních infarktů až o 30 %.

 • Kočky hojí kosti

Kočičí vrnění má relaxační účinky. Ale nejen to. Studie ukazují, že tento pravidelný zvuk má hojivé účinky na kosti. Zlomeniny u koček se hojí rychleji než u jiných savců. Vědci přišli na to, že za to může frekvence vrnění 25 Hertzů. A podobně účinkuje i na člověka. S pomocí vibračních přístrojů byli vědci schopni napodobit tuto frekvenci a hojivé účinky na lidské kosti dokázat.

Zdroje: PesWeb.cz, iRozhlas.cz, iDnes.cz, ZooHit.cz, Pomocné tlapky.cz, Meyra.cz, SpektrumZdraví.cz a Prostřeno.cz